| Name | PLU-BallValveB-8 |
|---|---|
| Type | PLU-BallValveB |
| Description | PLU-BallValve: 35mm |
| Location | 110 |
| Serial Number | n/a |
| Installation Date | 2019-02-26 |
| Warranty Start Date | 2019-10-01 |
| Tag Number | B-08 |
| BarCode | n/a |
| Asset ID | PLU-BallValveB-110-PLU-BallValveB-8 |
| Notes | n/a | n/a |
|---|---|---|
| Pressure Drop | n/a Pa | n/a |
| Step | Description | Expected Duration |
| 1 | Periodic inspection and preventative maintenance is not required other than adjustment of stem packing, and cycling of the valve from open to closed position. | 1.0 minute |
| 2 | If a valve develops a packing leak, adjust the packing nut to increase the pressure on the stem packing. The packing nut should be turned in a clockwise direction approximately 1/4 turn, or until the leakage stops. It is not recommended that valves be repacked while under pressure. Remove system pressure before starting. | 5.0 minute |
| 3 | Repair or replacement of two piece ball valves internal parts is not recommended. Damage can occur to the body and tailpiece during disassembly that would make th e valve inoperable. | 5.0 minute |
| Guarantor Parts | info@commercialservice.com |
|---|---|
| Duration Parts | 1.0 year |
| Guarantor Labor | info@commercialservice.com |
| Duration Labor | 1.0 year |
| WarrantyDescription | Standard one-year "call back" warranty |
| Name | PLU-BallValveB |
|---|---|
| Category | Pr_65_54 : Valve products |
| Description | PLU-BallValve_35mm |
| Asset Type | Fixed |
| Manufacturer | info@milwaukeevalve.com |
| Model Number | UPBA-475B 3/8" (video search) |
| Reference | 22 00 00 - PLUMBING, GENERAL PURPOSE 11/11 |
| B.V. Diameter | 35 | n/a |
|---|---|---|
| B.V. Height | 50.05 | n/a |
| B.V. Length | 178 | n/a |
| Flow | 2 L/s | n/a |
| Keynote | 40 05 13.13.B | n/a |
| Maturail | Iron, Cast | n/a |
| Name | Description | Stage | Type |
|---|---|---|---|
| Warranty Certificate | PLU-BallValve_35mm | Requirement | Certificates |
| Installation Instructions | O&M Data | Submitted | Manufacturer Instructions |
| Operations and Maintenance Instructions | O&M Data | Submitted | Operation and Maintenance |
| Product Data | PLU-BallValve_35mm | Submitted | Product Data |
| Name | Description | Stage | Type |
|---|---|---|---|
| no documents identified. | |||